Skąd konsument ma wiedzieć gdzie zrobić zakupy na święta? Co można zrobić by konsument podczas swojej zakupowej podróży trafił właśnie do nas?

Odpowiedzią będą zapewne zintegrowane działania marketingowe, które sprawią, że nasz komunikat trafi do konsumenta. Kampania videomarketingowa powinna być ważną częścią takich działań.

Czy videomarketing jest dla wszystkich? Czy można „podbić Internety”, nie mając takich budżetów jak np. Allegro? Czy w okresie świątecznym można komunikować coś innego niż „najniższą cenę”?

Chciałbym się podzielić kilkoma „świątecznymi inspiracjami” w oparciu o kampanię: „MALLkołaj” dla sklepu MALL.PL, która w 2016 roku na Facebooku osiągnęła lepsze wyniki niż słynny „dziadek Allegro”. W sumie film zanotował ponad 4,2 mln wyświetleń.

1.     Warto być pierwszym

Rok temu Allegro opublikowało swój film 28.11, a w tym roku było to już 20.11. Czy ta zmiana była przypadkowa? Nie sądzę. „Black Friday” czyli nieoficjalny początek sezonu świątecznych zakupów w 2016 miał miejsce 25 listopada, a w 2017 – 24 listopada. Rok temu Allegro wystartowało dość późno, dzięki czemu inne kampanie przez kilka dni mogła zdobywać popularność.

2.     Intrygujące od pierwszej sekundy

3 pierwsze sekundy – 3 kobiety wsiadające do samochodu. Dynamiczne cięcia i początek historii. Mamy 3 sekundy na to by zaintrygować widza i sprawić by został z nami na dłużej.

3.     Poświęćmy dodatkowy czas by zoptymalizować miniaturkę i tytuł

Miniaturka jest jak plakat filmowy. Czy wyobrażacie sobie billboard reklamujący film Avengers z przypadkową stopklatką? Firmy zbyt często publikują filmy na YT czy na FB bez miniaturki. Tytuł obok miniaturki również powinien być intrygujący i zachęcający do kliknięcia. (zerknijcie do góry. Nie od razu widać, że tło jest czarno-białe, a główni bohaterowie mają „podkręcone kolory”)

4.     Przekaz powinien być PROSTY

Co chcemy przekazać naszym odbiorcom? Postarajmy się o prosty, zrozumiały i angażujący komunikat. Konsument nie ma czasu by się domyślać, co chcieliśmy przekazać.

5.     Zaskoczmy widzów

Postarajmy się zaintrygować odbiorców. Niech nasz film sprawi, że zaczną się zastanawiać, co oni zrobiliby w danej sytuacji?

W MALLkołaju, takich zaskoczeń jest kilka: po pierwsze dziwny dziadek wsiada do samochodu, po drugie – film nie jest cukierkowy, są osoby, które nie zgadzają się na podwózkę; po trzecie zdarzają się osoby niemiłe, które mimo wszystko otrzymują prezent.

6.     Rozbudzajmy wyobraźnię

W filmie widzimy konkretne prezenty: kolory, marki, ich wielkość oraz radość obdarowanych. Wyobraźmy sobie, że prezenty pozostają nierozpakowane, pozostawilibyśmy za dużo domysłów i za mało pozytywnych skojarzeń.

7.     Emocje sprawią, że widzowie podzielą się filmem ze znajomymi

Strach, płacz, śmiech… nasz film nie może pozostawić widzów obojętnych. Tylko w ten sposób zwiększamy szansę na to, że udostępnią nasz film dalej.

8.     Opowiedz historię

Czy nasz film można opowiedzieć w kilku słowach? MALLkołaj to historia typu „urban legend”. Możemy sobie wyobrazić, że ktoś z naszych znajomych podczas imprezy opowiada: „a wiesz co się przydarzyło mamie, mojej koleżanki? Zamówiła taksówkę i nagle dosiadł się do niej starszy pan z prośbą o podwiezienie. A jak go podwiozła to on jej wręczył czek na milion dolarów. Wyobrażasz to sobie?”

9.     Zaproś influencerów

Najlepszy content, stanie się najlepszy dopiero w momencie gdy będzie mogło go obejrzeć wielu widzów. Co zrobić by w krótkim czasie tysiące ludzi obejrzało nasz film? Jednym ze sposobów jest zaproszenie influencerów – naturalnych liderów opinii, którzy zachęcą swoje społeczności do obejrzenia naszego filmu.

Zainteresowanych tematem zapraszamy do obejrzenia kulis: